افزايش بهره هوشي معجزه شير مادر براي نوزادان

7 آبان 12:36
مادران بايد بدانند كه هيچ چيزي جايگزين شير مادر نمي‌شود و شير مادر علاوه بر تغذيه، به افزايش بهره هوشي كودك كمك بسياري مي‌كند. دكتر زهرا عبداللهي فوق تخصص علوم تغذيه ميگويد: اختلال رشد، سوء تغذيه، كمبود ريزمغذي‌ها در كودكان از عوارض عدم تغذيه با شير مادر است و تغذيه با شير مادر در افزايش بهره هوشي و رشد شخصيتي كودك مؤثر است.

وي افزود: شير مادر به عنوان بهترين و كامل‌ترين غذا براي كودكان تا 2 سالگي است. به خصوص تا 6 ماهگي كودك، تنها بايد با شير مادر تغذيه شود چرا كه تمام نيازهاي كودك تا 6 ماهگي به طور كامل با شير مادر فراهم مي‌شود. همچنين پس از پايان 6 ماهگي تا 12 ماهگي نيز در كنار تغذيه كمكي، شير مادر همچنان بايد غذاي اصلي كودك باشد.
در سال دوم زندگي هم شير مادر، بخش مهمي از تغذيه كودك را شامل مي‌شود، چرا كه تقريباً نيمي از انرژي و پروتئين را تأمين مي‌كند و علاوه بر اين بر رشد كودك بسيار تأثير مي‌گذارد.
دكتر عبداللهي با اشاره به اين كه در طي دهه اخير كودكان كمتر از شير مادر تغذيه مي‌شوند، تصريح كرد: مادران از اهميت و كيفيت تغذيه‌اي شير مادر آگاه نيستند يا تصور مي‌كنند كه شير مصنوعي از شير مادر بهتر است؛ در حالي كه بايد به اين موضوع توجه داشته باشند كه شير مادر به لحاظ تغذيه‌اي، اقتصادي و زماني بسيار براي خانواده به صرفه است.
وي خاطرنشان كرد: كودكاني كه با شير مادر تغذيه نمي‌شوند، معمولاً با اختلال رشد، سوء تغذيه، كمبود ريزمغذي مواجه مي شوند، به طوري كه با شير مادر تغذيه مي‌شوند، به لحاظ عاطفي، رواني، اعتماد به نفس، بهره هوشي و رشد شخصيتي نسبت به كودكاني كه با شير مادر تغذيه نمي‌شوند وضعيت بهتري دارند.

ارسال نظرات

نظرات شما

نظر شما