شبكۀ راديوتلويزيون «بانو» رسماً به فعاليت آغاز كرد

30 تير 11:27
شبكه راديوتلويزيون ويژۀ زنان به نام «بانو» كه دومين رسانه در نوع خود در كابل است، با هدف تمركز بر امور زنان، به طور رسمي گشايش يافت. در مراسم آغاز به كار اين رسانه كه امروز در كابل برگزار شد، شماري از مقام‌هاي دولتي، نمايندگان جامعه رسانه‌اي و برخي از فرهنگيان شركت كرده بودند.

عزيز الله آرال رئيس شبكه راديوتلويزيون "بانو" گفت كه اين شبكه به هدف پوشش مسائل مربوط به زنان و تشويق بيشتر اين قشر بر نقش آفريني در فعاليت‌هاي رسانه‌اي، ايجاد شده است.
به گفته وي، زنان افغانستان با مشكلات و چالش‌هاي متعددي از جمله خشونت‌هاي خانوادگي، نداشتن امنيت شغلي، امنيت رواني و تهديد‌هاي مختلف مواجه هستند و لازم است كه به اين مسائل بيشتر رسيدگي شود.
آرال افزود كه شبكه راديوتلويزيون بانو، به طور شبانه روز فعاليت خود را آغاز كرده و در آغاز ولايات كابل، ميدان وردك، لوگر، پروان و كاپيسا را تحت پوشش قرار داده است.
وي خاطر نشان كرد كه فعاليت اين تلويزيون؛ شامل برنامه‌هاي توليدي ويژه زنان و برنامه‌هاي تفريحي است كه از طريق آنتن‌هاي عادي و ماهواره‌اي قابل دسترس است.
به گفته آرال، در حال حاضر در اين شبكه ۵۰ تن از دختران استخدام شده و كار مي‌كنند و راديو بانو نيز روي موج ۹۷اف‌ام شروع به فعاليت كرده است.
سپوژمي وردك معين پاليسي وزارت امور زنان، با استقبال از آغاز به كار اين شبكه گفت كه زنان در سطح رهبري رسانه‌ها قرار ندارند و بايد زنان تشويق و حمايت شوند تا اين وضعيت تغيير كند.
وي گفت: «بايد از طريق رسانه‌ها براي زنان دادخواهي كرد و با رسوم و عنعنات ناپسندي كه در سرتاسر افغانستان سبب محروميت زنان مي‌گردد و بعضي اوقات چهره مذهبي را به خود مي‌گيرد، مقابله كرد.»
فريده نيكزاد رئيس مركز حمايت از خبرنگاران زن گفت كه با ازدياد شمار رسانه‌ها، حضور زنان در رسانه‌ها نيز افزايش يافته است.
وي افزود: "در يك جامعه كه بيشتر آن‌بي‌سواد و يا كم سواد‌اند، ديدن يك رقص برهنه، رسانه را به نابودي مي‌كشاند؛ بايد مطابق فرهنگ و عنعنه مردم، نشرات داشت و بايد گام‌ها را با آرامي و حوصله‌مندي برداشت."
نخستين تلويزيون ويژۀ زنان در ۳۱ ثور سال جاري، به طور آزمايشي در كابل آغاز به كار كرد.
تخمين ميشود كه بيش از ۵۰ تلويزيون و حدود ۱۵۰ راديوي غيردولتي، در كشور فعاليت داشته باشد.

ارسال نظرات

نظرات شما

نظر شما