سالانه 9500 کودک در افغانستان به خاطر اسهال می میرند

12 آبان 11:48
صندوق كودكان سازمان ملل متحد يا يونسيف در گزارش تازه‌اش آورده است كه سالانه ۹۵۰۰ كودك در افغانستان از اثر ابتلا به بيماري اسهال جان‌شان را از دست مي‌دهند. گزارش افزوده است كه هرچند اين بيماري قابل درمان است، ولي با آن هم از كودكان در افغانستان قرباني مي‌گيرد.

بر بنياد گزارش، با آنكه مرگ و مير كودكان زير پنج سال از ۱۰ هزار كودك در سال كاهش يافته است، ولي در هر روز ۲۶ كودك به دليل مبتلا شدن به اسهال تلف مي‌شوند.
مسوولان اين سازمان گفته‌اند كه مرگ ناشي از اسهال به اين دليل نگران كننده است كه اين بيماري به سادگي قابل درمان و پيشگيري است.
گزارش افزوده است كه همه ساله ۸۰ هزار كودك در افغانستان به دليل مرض‌هاي مختلف جان مي‌دهدند كه از اين ميان ۱۲ درصد عامل مرگ كودكان اسهال است.
وزارت صحت‌ عامه‌ي افغانستان در اين مورد هنوز ابراز نظر نكرده است.
بر بنياد گفته‌هاي داكتران، نوشيدن آب كاملن غير صحي دليل عمده‌ي ابتلا به اسهال است كه در اين صورت كودك ۷۰ درصد آب بدنش را از دست مي‌دهد و در نتيجه تلف مي‌شوند، در صورتي كه درمان نشود.
اين گزارش حاكيست كه ۱.۲ ميليون كودك در افغانستان از سوي تغذيه رنج مي‌برند و بي‌توجهي به بهداشت دليل اصلي ابتلا به اسهال است.
مسولان يونسيف گفته‌اند كه دسترسي به آب آشاميدني و بهداشت در شهرها و قريه‌ها محدود است و مردم افغانستان از اين نظر در وضعيت بدي قرار دارند.
يونسيف گفته است كه ترويج بهداشت براي سلامتي كودكان و جلوگيري از مرگ و مير آنان بهترين و موثرترين راه است

ارسال نظرات

نظرات شما

نظر شما