تجاوز به كودكان پناه‌جو در كمپ‌هاي يونان و بي‌توجهي غرب

24 مرداد 10:50
يك نشريه انگليسي نوشت در كمپ‌هاي پناه‌جويان در يونان، امنيت براي زنان و كودكان وجود ندارد و علي‌رغم هشدارهاي سازمان‌هاي حامي حقوق بشر به دولت يونان، همچنان اين افراد بي‌پناه مورد تعرض و تجاوز جنسي قرار مي‌گيرند. پناه‌جويان ساكن در كمپ‌هاي دولتي يونان مورد تعرض و تجاوز جنسي قرار مي‌گيرند.

نشريه آبزرور در گزارشي نوشت زنان و كودكان حتي كودكان 7 ساله در كمپ‌هاي به اصطلاح امن براي پناه‌جويان در يونان مورد حمله و تجاوز جنسي گرفته‌اند.
آبزرور ادامه داد، براي مثال در سرويس‌هاي بهداشتي يكي از كمپ‌ها به دليل حمله به زنان و كودكان، اين افراد جرات خروج از چادرهاي خود و مراجعه به اين محل را ندارند.
يكي از نمايندگان پارلمان يونان به آبزرور گفت كه اين اطلاعات بايد مايه شرم همه باشد و مي‌بايست اقدامي فوري براي محافظت از اين كودكان بي‌پناه انجام داد.
پناه‌جويان زيادي در يونان به سر مي‌برند و كميسيون اروپا اخيرا از كمك 71 ميليون پوندي براي پروژه حمايت از پناه‌جويان آواره و سكني دادن آنان در كمپ‌هاي دولتي خبر داده بود.
كمپ سافكس يكي از كمپ‌هاييست كه زنان و كودكان در آن امنيت ندارند. به گفته يك داوطلب اين كمپ هزار و 400 پناه‌جو را كه اكثرا سوري هستند، سكني داده و اكثر دختران پناه‌جوي ساكن اين كمپ از سوي گروه‌هايي از مردان اغوا شده‌اند.
وي همچنين گفت يكي از خانواده‌هاي عراقي ساكن اين كمپ بعد از حمله به دخترشان مجبور به خروج از اين مكان شدند.
اين داوطلب در ادامه گفت، براي مثال مردي از اين گروه‌هاي مافيايي از يك دختر 7 ساله خواست وارد چادر وي شود تا با گوشي همراهش بازي الكترونيكي كند اما به گفته اين دختر 7 ساله بعد از ورود راه خروج بر رويش بسته و آن مرد علاوه بر شكنجه وي كه آثارش بر گردن و بازوانش باقي مانده، وي را مورد آزار و اذيت جنسي قرار داده بود.
اين داوطلب در ادامه گفت خانواده اين دختر به شدت آسيب ديده و تصميم به فراموشي زندگي در اروپا و بازگشت به كشورشان گرفتند.
همچنين «آنيتا دولارد» از اعضاي فدراسيون بين‌المللي جمعيت صليب‌سرخ و هلال‌احمر در اين موضوع گفت شمار خشونت‌هاي جنسي و حوادثي از اين دست عليه پناه‌جويان افزايش يافته و اين سازمان به دولت يونان در اين رابطه هشدار داده است. وي همچنين گفت گزارش اين حوادث براي سازمان ملل نيز ارسال شده است.
دفتر كميسارياي عالي سازمان ملل در امور پناه‌جويان تاييد كرده است كه به دليل عملكرد مقامات يوناني در قبال پناه‌جويان نگران است. همچنين اين سازمان نگران شرايط كمپ‌هاي نگهداري پناه‌جويان در يونان بوده و مساله خشونت جنسي عليه زنان و كودكان را طرح كرده است.
با انتشار اين مطالب، «تيم فرون» رهبر حزب ليبرال دموكرات بريتانيا هم از «ترزا مي» نخست وزير بريتانيا خواست هرچه سريتر براي پذيرش كودكان پناه‌جو در انگليس اقدام كند كه در غير اينصورت مايه شرم‌ساري خود و كشورش را به بار مي‌آورد.

ارسال نظرات

نظرات شما

نظر شما