ازدواج زير سن قانوني دختران، موضوع «كارزار زنان براي تغيير» در هرات

4 شهریور 4:30
شماري از نهادهاي مدافع حقوق زنان كمپيني را جهت جلوگيري از ازدواج دختران زير سن قانوني در هرات در غرب كشور راه انداخته‌اند. اين كارزار در ادامه برنامه‌ «زنان در راستاي تغيير» آغاز شده است. اين كارزار به ولايت‌هاي مختلف كشور مي‌رود و بر اساس خواست‌ها و چالش‌هاي اجتماعي زنان هر ولايت موضوع كارزارش را انتخاب مي‌كند

پيش از اين، اين كارزار در كابل و باميان اجرا شده است. در كابل موضوع "كارزار زنان در راستاي تغيير" مشاركت سياسي زنان و در باميان دسترسي زنان به مقام‌هاي مديريتي بوده است.
زنان در ولايت هرات به خاطر خشونت‌هايي كه به دليل ازدواج اجباري و زير سن قانوني با آن رو به رو مي‌شوند، خواستند موضوع اين كارزار دادن آگاهي در همين زمينه باشد.
اين كمپين از سوي چند نهاد حقوق بشري از جمله "احرم" و "حاكا" با حمايت مالي اتحاديه اروپا راه اندازي شده است.

در هرات اين كارزار در ولسوالي گذره در جنوب اين ولايت راه‌اندازي شده است.
ده‌ها نفر از زنان سالمند، شماري از مردان و برخي از دختراني كه در كودكي وادار به ازدواج شده بودند گرد هم آمدند تا درباره عواقب ازدواج‌هاي اجباري بيشتر بدانند.
زهرا رحماني مسئول نهاد حقوق بشري "احرم" در هرات مي گويد: "امروز دليل حضور خانم‌هاي كلان‌سال، مادران، مادركلان‌(مادربزرگ)‌ها و شماري از مردان اين ولسوالي اين است كه مي‌خواهيم از طريق آنان پيام خود را برسانيم و بگوييم كه يكي از دلايل اصلي خشونت‌ها، خودكشي‌ها و خودسوزي‌هاي زنان همين ازدواج‌هاي اجباري است و بايد از آن خودداري شود."
اين نهاد به دختراني كه در سنين پايين وادار به ازدواج شده‌اند مشورت‌ حقوقي مي‌دهد.
روحينا باور از مسئولان "احرم" هم ازدواج‌هاي زير سن قانوني را دليل عمده خشونت‌هاي خانوادگي مي‌داند.
او مي‌گويد دختراني كه "در سنين نه، چهارده و پانزده سالگي ازدواج مي‌كنند در واقع هنوز طفلند. وقتي كه بزرگتر مي‌شوند و خشونت را در مقابل خود حس مي‌كنند ايستادگي مي‌كنند و اين منجر به قتل يا خودسوزي زنان مي‌شود."

صدف (نام مستعار) كه در اين كارزار شركت كرده به بي‌بي‌سي گفت كه در ۹ سالگي توسط پدرش وادار به ازدواج شده بود.
او گفت: "به اين خاطر كه پدرم تنها بود. برادر هم نداشتم. كارو بار نداشتيم و دولت هم كمك نمي‌كرد كه زندگي ما درست شود. پدرم مجبور شد كه مرا به عقد كسي بياورد."
هنوز آمار دقيقي از شمار افرادي كه در هرات در غرب افغانستان، در كودكي وادار به ازدواج شده‌اند در دست نيست.
شمار دقيقي از زنان و دختراني كه در اثر خشونت‌هاي خانوادگي كشته شده‌اند يا آسيب ديده‌اند نيز ثبت نشده است.
اما به گفته مقام‌هاي محلي هرات در سال ۱۳۹۵ خورشيدي حدود ۹۰۰ زن در هرات اقدام به خودكشي كرده‌اند. از اين ميان حدود سي نفر جان باخته‌اند. هرچند گفته مي‌شود كه آمار هاي دقيقي در اين باره هم ثبت نشده است.


ارسال نظرات

نظرات شما

نظر شما