بانوي مهاجر افغانستاني با نمايش 25 طراحي پرتره، تركيبي از ايستادگي و هنر را به نمايش گذاشت

17 مرداد 15:10
شكوفايي هنر و ادبيات مهاجرين افغانستاني ساكن جمهوري اسلامي ايران از ديرباز در رسانه‌ها مطرح شده است. بارها رسانه‌ها چهره‌هاي هنري و فاخر مهاجر هموطن را معرفي كرده است. در ادامه اين روند، اين بار «مانيلا محمدي» بانوي هنرمند ديگري با عرضه آثار هنري خود، بر تجلي هنر در ميان جامعه مهاجر افزود. اين بانوي هنرمند افغانستاني كه مدت پنج سال است به ايران مهاجرت كرده است،

25 طراحي پرتره، تركيبي از ايستادگي و هنر چهره خود را در نگارخانه سروش شهر مشهد به نمايش گذاشت.
مانيلا محمدي در گفت‌وگو با سايت افغانستان خبرگزاري فارس اظهار داشت: مدت پنج سال است كه در رشته طراحي چهره كار مي‌كنم.
وي درباره پيشينه گرايش به نقاشي اظهار داشت: در افغانستان معلم بودم و اصلا نقاشي نمي‌كردم و فقط پس از مهاجرت به ايران به اين هنر روي آوردم.

محمدي اظهار داشت: اين اولين نمايشگاه آثار من است و قرار است به زودي نمايشگاه ديگري نيز در مشهد طراحي‌هايم را به نمايش بگذارد.
اين بانوي هنرمند مهاجر درباره استقبال از اين نمايشگاه گفت: تعداد بازديدكنندگان به ويژه در روزهاي نخست بسيار زياد بود و اين استقبال گرم به من قوت قلب داد.
در ميان آثار به نمايشگاه گذاشته شده از اين هنرمند مهاجر، نقاشي از احمدشاه مسعود قهرمان ملي كشورمان و سردار قاسم سليماني ديده مي‌شود. وقتي از وي سئوال شد كه انگيزه‌اش از طراحي اين دو چهره چيست، اظهار داشت: كساني هستند كه دست به ظلم و كشتار مردم مظلوم مي‌زنند و بالعكس كساني هستند كه در مقابل اين ظلم ايستادگي مي‌كنند و به سادگي نمي‌توان از كنار اين شخصيت‌ها گذشت. احمدشاه مسعود قهرمان ملي افغانستان است و وي براي همه مردم افغانستان شناخته شده است.

محمدي درباره سردار قاسم سليماني گفت: از وي شناخت اندكي دارم اما مي‌دانم كه در مقابل داعشي‌ها مي‌جنگد. دو هفته پيش مصاحبه‌اي از سردار سليماني خواندم و صحبت‌هاي وي برايم جالب بود و پس از آن تصميم گرفتم كه چهره وي را نقاشي كنم.

وي افزود: تاكنون در هيچ مسابقه‌اي تاكنون شركت نكرده‌ام اما آموزشگاه‌هاي مختلفي از وي دعوت كرده‌اند تا در مسابقات آنها حضور يابم.
وي افزود: در نقاشي بيشتر دوست دارم سوژه نقاشي‌هايم كودكان و زنان باشد و در آثار به نمايش گذاشته شده در اين نمايشگاه هم 10 اثر به كودكان و زنان اختصاص يافته است.محمدي در پايان اين گفت‌وگو ضمن اين كه اظهار علاقه كرد تا آثار وي در تهران هم به نمايش گذاشته شود، افزود: دوستان هنرمند از من دعوت كرده‌اند تا آثار خود در شهرهاي ديگر نيز به نمايش بگذارم اما تاكنون برنامه مشخصي در اين زمينه ندارم.
نسيم حميدي از هنرمندان ايراني كه از نمايشگاه بازيد مي‌كرد در گفت‌وگو با سايت افغانستان خبرگزاري فارس اظهار داشت: آثار بسيار خوبي از خانم مانيلا محمدي كه در پرتره چهره كار مي‌كند، به نمايش گذاشته شده است.

اين نقاش ايراني گفت: محمدي از سوژه‌هاي ناب و خاصي در آثار خود استفاده كرده و اين نمايشگاه ارزش بازديد را داشت.
حميدي افزود: اين كه يك خانم مهاجر افغانستاني توانسته است خالق چنين آثاري باشد و آنها را به نمايش بگذارد، قابل ستايش است.
اين هنرمند ايراني اظهار داشت: هنرمندان زيادي سياه قلم كار مي‌كنند اما نقطه تمايز اين هنرمند مهاجر اين است كه وي به طور خاص بر روي چهره متمركز است و انحراف از سبك در آثار به نمايش گذاشته از وي مشاهده نمي‌شود.
وي گفت: معمولا نقاشان به سبك‌هاي مختلفي روي مي‌آورند اما مانيلا محمدي فقط به پرتره چهره با سياه قلم پرداخته است.

ارسال نظرات

نظرات شما

نظر شما